Tüp Mide Ameliyatı ve Mide Küçültme

 

Bu yöntemde midenin belli bir bölümü cerrahi olarak çıkarılır ve geriye tüp şeklinde bir mide bırakılır. Ameliyattan sonra az miktarda alınan besinler, hastanın doymasına yetecektir. Ayrıca midenin açlık hormonu salgılayan bölümü de çıkarıldığı için hastada açlık hissi olmaz. Oldukça kolay bir müdahale olan tüp mide ameliyatı, komplikasyon oranları oldukça düşüktür. Ameliyattan sonraki birkaç yıl içinde fazla kilonun %60-70’nin kaybedilmesi beklenir. Ancak sadece cerrahi teknikler obeziteden kurtulmak için kesin bir çözüm yöntemi değildir. Obezite cerrahisi sonrasında hasta kendisine önerilen diyet, egzersiz ve yaşam değişikliği önerilerine uyarsa ancak kalıcı ve kesin bir şekilde kilo kaybı sağlanabilir. Bu sebeple, tüp mide ameliyatına karar veren kişiler, kalıcı bir şekilde kilo vermek istiyorsa, beslenme ve yaşam tarzlarında ömür boyu sürecek değişiklik konusunda kararlı olmalıdırlar.

Türkiye'de tüp mide ameliyatı iki yöntemle yapılmaktadır. İlk yöntem, yemek yerken midenin küçük kesesini az miktarda gıdayla dolmasını sağlama. Ameliyat genel anestezi altında yapılır. Genellikle laparoskopik olarak birkaç küçük kesik veya karın içinde büyük bir kesik açılır. Midenin küçültülen kısmının dolu olması beyne çok yemek yediğinizin sinyalini verir. Böylece, daha az gıdayla tok ve rahat hissedersiniz. Tüp mide ameliyatının bu kadar başarılı olmasının sebebi, kişinin iştahlı olmasına sebep olan Ghrelin adlı hormonu salgılayan kısmının mideden çıkarılmasıdır. Ameliyat yaklaşık 1-2 saat sürer ve hasta en az 3 gün hastanede kalmak zorundadır.

Tüp mide ameliyatının iyileşmesi

Tüp mide ameliyatında iyileşme iki ila sekiz hafta arasında sürebilir. İyileşmeniz için gereken süre, vücudunuzun doğal yenilenme hızı ve doktorunuzun ameliyat sonrası talimatlarını nasıl uyguladığınıza bağlıdır. Türkiye'deki tüp mide ameliyatınızdan sonra, birkaç gün süren rahatsızlıklar yaşayabilirsiniz. Midede genel hassasiyetin yanı sıra kesiklerin olduğu bölgelerde biraz hassasiyet ve ağrı hissedilebilir. Doktor, ağrıyı ve rahatsızlığı hafifletmek için bazı ilaçlar yazacaktır. Damping sendromunun bulantı, kusma, baygınlık ve ishal gibi semptomlarını anlamaları obezite cerrahisi hastaları için önemlidir. Bu semptomlar kilo kaybı ameliyatından sonra ortaya çıkabilir.

tup-mide-ameliyati-ile-zayiflama_20180313094609_edited.jpg