Mide Balonu

Karın balonu olarak da bilinen mide balonu, midede bir balon kullanılarak, kişinin çabuk doymasına ve bu sayede daha az yemesine yardımcı olmak üzere tasarlanmış cerrahi müdahale içermeyen zayıflama ameliyatıdır. Mide balonu için kullanılan malzemeler silikon polimerlerinden jelatin kapsüllere kadar değişiklik göstermektedir. Hastalara gerekli anestezi işlemi yapıldıktan sonra endoskopi eşliğinde inik halde bulunan balon materyalinin mideye yerleştirilmesi ve sonrasında uygun şekilde şişirilmesi şeklinde uygulanır. Materyallerine göre sıvı veya hava ile şişirilmektedir. Mide içerisine yerleştirilmiş olan balonun hastada kalma süresi markasına göre değişiklik göstermekle birlikte çoğunluğu 6 ay kadar kalmaktadır.

Etki süresini tamamlayan balon materyali yine endoskopik yolla mideye girilip söndürüldükten sonra mide dışarısına alınır.

Mide balonu avatajı nedir?

Mide balonu uygulamasının diğer uygulamalara göre avantajı, midenin yapısının korunmasıdır. Mide balonu tam olarak şişmiş halindeyken mide boşalmasını geciktirmektedir. Hava ile şişirilen balonlar mide boşalmasını geciktirmeyebilmekte fakat mide duvarındaki gerilme alıcıları ile etki göstermektedir.
 

Mide Balonu Hangi Durumlarda Uygulanmaz?

Mide botoksuna benzer şekilde uygulama şeklinin basitliği ve kolaylığı yanında mide balonu uygulamasını engelleyen bazı durumlar mevcuttur. Bunlar arasında mide ülserleri, aşırı gastrit, daha önce mide ve yemek borusu ameliyatı geçirmiş olması, geniş mide fıtıkları ile birlikte endoskopi uygulanmasını riskli hale getiren kalp-akciğer hastalıkları ve kanama bozukluklarıdır.

Kilo verimi ne zaman başlar?

Mide balonu kullananlar, uygulama sonrasında en yüksek kilo kaybı ilk 3 ayda gerçekleşir. 6. ayın sonunda balon çıkarıldıktan sonra hastanın ulaştığı kiloyu korumasının en büyük etkeni düzgün beslenme bilinci ve kültürünü edinmesi ve buna uygun bir yaşam tarzı değişikliğine bağlıdır.

mide-balonu_edited.jpg