SAÇ EKİMİ

man-getting-hair-loss-treatment_edited.jpg

Saç Ekimi ve Tıraşsız Saç Ekimi

Yetişkin bir insanın saçlı derisinde ortalama 100 bin ile 150 bin arası saç kökü bulunur. Günde 100 ile 200 tel arası saç kopması normal bir durumdur. Bu sayıdan daha fazla saç kökü kopuyorsa kişide saç dökülmesi var demektir. Saç dökülmesi hormonal, genetik ve yaşlanmaya bağlı olarak hem erkek hem de kadınlarda sıklıkla görülen bir rahatsızlıktır. Saç dökülmesi kişilerde yaşam kalitesini ciddi anlamda düşürmekte ve psikolojik olarak negatif yönde sonuçlar doğurmaktadır. Son dönemlerde saç ekiminde kullanılan yöntemlerin gelişmesi ile birlikte tatmin edici sonuçlar alınmakta, kişinin doğal görünümü korunabilmektedir. Saç ekimi, sağlıklı folikül ünitelerini, genellikle başın arka ve yanlarındaki bir donör bölgeden alıp saçsız bölgeye verimli bir şekilde taşır. Genetik olarak saç dökülmesine eğilimli olmayan bir donör bölgeden foliküller titizlikle çıkarılır.

Bu sağlıklı saç folikülleri başarıyla implante edildikten sonra, hastanın yaşamı boyunca donör bölgesinde olduğu gibi büyümeye devam edecektir.

Türkiye'de PRP, FUE ve DHI saç ekimi gibi en yeni saç restorasyon teknikleriyle de uygulamalar gerçekleştiriyoruz. Hastalarımıza samimi ve rahatlatıcı bir ortamda profesyonel hizmet vermeyi taahhüt ediyoruz.

FUE saç ekimi

Foliküler ünite ekstraksiyon ekim tekniğinde, foliküller başın arka tarafından tek tek seçiliyor ve doğal saçların yönünü taklit etmek için alıcı bölgeye (saç dökülmesi bölgesi) elle naklediliyor. FUE saç restorasyon yönteminin, foliküler ünite transplantasyonu (FUT) - şerit yönteminin aksine daha kısa iyileşme süresi vardır ve çok daha az yara izi bırakır. Foliküler ünite transplantasyonu, küçük foliküler ünite gruplarının toplandığı ve daha sonra saçsız bölgeye implante edildiği küçük bir doku şeridinin çıkarılmasını içerir.

FUE, foliküler ünite transplantasyonuna ilişkin ortak riskleri önlemek amacıyla tasarlanmış yenilikçi bir saç ekimi yöntemidir.

FUE, greftlerin çevresinde küçük dairesel bir kesik oluşturmak için delik açma işlevi gören özel bir alet kullandığından herhangi bir şerit kesiğine gerek kalmaz. Bu, Türkiye'deki saç restorasyon cerrahının doğrudan donör bölgeden saç foliküllerini çıkarmasını sağlar.

Bu teknik daha titiz bir hassasiyet ve sanatsal beceri gerektirir; çünkü bu, uygun bakım olmadan donör greftinin boşa gitmesine neden olabilir. Bu nedenle foliküler ünite ekstraksiyonu (FUE) Türkiye'de en çok kullanılan ve tercih edilen saç restorasyon yöntemidir. FUE ayrıca vücudun diğer bölgelerinden greft toplama olasılığını mümkün kılar.

DHI saç ekimi

Türkiye'de DHI saç ekimi operasyonunda, saç folikülleri alıcı bölgeye doğrudan tek tek yerleştirilir. Her saç folikülü, doğal sonuçlar ve maksimum saç yoğunluğu için DHI implantı olarak bilinen DHI patentli bir cihazın yardımı ile belirli bir açıda, oryantasyonda ve derinlikte implante edilir.

Saç ekimi tedavisi ve sonuçları

Saç ekimi ameliyatı basit bir işlemdir bu nedenle iyileşmesi sorunsuz gerçekleşir ve komplikasyon içermez. Bununla birlikte, hastaların sorunsuz bir şekilde iyileşebilmesi için hastalar doktorun ameliyat sonrası talimatlarını takip etmelidir.

İşlemden bir gün sonra işe ve çoğu rutin faaliyete geri dönebilirsiniz. Saç ekim ameliyatınızdan sonraki ilk 7-15 gün boyunca yorucu egzersizlerden ve ağır kaldırmaktan kaçınmalısınız.

Greftlerin tabanında bazı kabuklar görülebilir. Nakledilen saçların çoğu ameliyattan sonraki ilk 2 ila 4 hafta içinde düşecektir ancak saç kökleri kalacaktır. Yeni saçların 3- 5 ay sonra uzadığını görebilirsiniz ve ameliyattan sonra 12 ay boyunca uzamaya devam edecektir.

Sıkça sorulan sorular?

Saç dökülmesinin nedenleri nedir?

Saç dökülmesinin birden fazla nedeni olabilir veya tek bir nedene bağlı olarak dökülme gerçekleşebilir. Başlıca nedenleri sıralayacak olursak;

•          Hormonal kaynaklı

•          Besinsel kaynaklı

•          Kimyasal kaynaklı

•          Kalıtımsal

•          İlaç kullanımının yan etkisi olarak

•          Stres

•          Saç derisinde meydana gelen çeşitli hastalıklar

 

Kadın ve erkeklerde saç dökülme nedenleri farklılaşır mı?

Saç dökülmesi, erkek ve kadınlarda farklı nedenlerle gelişir. Ekim gerektirecek şekilde sonuçlanan dökülmelerin nedenlerinin başında çoğu zaman genetik nedenlerden kaynaklanmaktadır. Bu nedenlerin sebep olduğu saç dökülmeleri “erkek tipi saç dökülmesi” (androgenetik alopesi) olarak sınıflandırılır. Erkeklerde bulunan DHT fazla salgılandığında saç köklerinin beslenmesini engeller. Beslenemeyen kökler zamanla zayıflayarak yeni saç telleri üretemeyecek kadar zarar görür. Bu durum da saç kaybı ile sonuçlanmaktadır.

Erkek tipi saç dökülmesi (androgenetik alopesi), yapılan araştırmalarla erkek tipi saç dökülmesine sahip kişiler, öncelikle dökülmeden daha ziyade saçlarının güçsüzleştiğini ve inceldiğini belirtmişlerdir. Bu aslında kafanın tepe noktasına denk gelen bölümde hafif seyrekleşme ile beraber başlayan ve yıllar içinde oluşan bir dökülmedir. Erkek tipi saç dökülmesi normal saç döngüsünün dışında bir durumdur. Erkek tipi saç dökülmesi 25 yaşına kadar erkeklerin % 25‘ini, 40 yaşına kadar % 40’ını, 50 yaşına kadar % 50’sini etkileyen ve erkeklerde en sık rastlanan saç dökülmesi tipidir. Erkek tipi saç dökülmesi genellikle kalıtımsaldır ve birçok erkek için gerçek bir endişe kaynağıdır. Kişi genetik olarak saç kaybetmeye programlandıysa uzun dönemde saçını koruma şansı çok azdır.
 

Saç ekim süreci nasıl ilerler?
 

Saç transplantasyonu yapıldıktan sonra pansuman yapılıp tekrar ertesi gün görüşülmek üzere saç ekimi yaptıran kişi uğurlanır.

Ekimden 24 saat sonra

Saç ekimi sonrası başlayan sürecin ilk gününde, yani ameliyat olduktan sonraki gün, kliniğimize gelerek saçınızdan kıl kökü alınan bölgede ve saç ekilen bölgede oluşan küçük kabuklanmalar için yıkama ve pansuman işlemi yapılır. Hastamıza saç bakımı hakkında yapması gerekenler anlatılır.

İlk 15-20 gün

Saç ekimi sonrası gün ise biraz daha pratik aşaması olan bir bölümdür. Saç ektiren kişiyi bekleyen 15-20 günlük bir süreç vardır. Ertesi gün olarak dediğimiz süreç içerisinde kişilerin baş bölgesinde saç ekilmiş olan bölge ile kıl kökünün alındığı bölgeler kontrol edilip dikkatlice yıkanmaya başlanır. Yıkanma teknikleri ve yöntemleri kişiye anlatılarak 15 gün boyunca bu öğretilen tekniği kullanarak kişinin başını yıkaması istenir. 15 gün boyunca yıkama işlemini gerçekleştirerek kafa bölgesinde oluşan kabukların dökülmesi sağlar.

15. Gün sonrası

Kabukların dökülmesi aşamasından sonra, dokuların uyuşma süreci ile kıl kök hücrelerinde dizin oluşturma aşaması gelir. Bu aşama içerisinde üç ihtimalli bir durum söz konusudur. 15. gün itibari ile başlayan süreçte 2 aya kadar varan zaman aralığında saçlarınızın tamamı, birkaç tel dökülebilirken, bu durum hiç gözlemlenmeyebilir de. Bu tür durumlarda endişelenmenize gerek yoktur. Zaten saç ekimi sonrası olması beklenen bir durumdur. Dökülen saçlar 3-4 ay sonra tekrar çıkacaktır. Fakat kişinin ekim yapılan bölgesindeki orijinal saçları zaman içerisinde dökülmeye devam edebilir ve saç yoğunluğunun azalmasında bağlı olarak sonraki dönemlerde yeni bir saç ekimi yapılması planlanabilir. Transplantasyon sonrası başarılı bir sonuç elde etmek için önemli olan, saç bakımı ve saçların besin ihtiyacı konusunda verilen önerilere ve saç ekim sonrası verilen özel diyet programına uyulmasıdır. Kişiler saç ekimi sonrasındaki süreçte, darbeden, güneş ışınlarından, aşırı sıcaktan ve soğuktan kaçınmaları gerektiğini, beslenmelerine dikkat etmeleri gerektiğini unutmamalıdır.