kol-estetiği_edited.jpg

Kol Estetiği

 

Kol germe

Vücudun estetik görünüm açısından önemli uzuvlarından birini de kollar oluşturur. Kol estetiğinde değerlendirme yapılırken dirsek ve omuz arasında kalan üst kol ağırlıklı olarak kastedilir. Çünkü ön kol diye tabir edilen dirsek altı bölge genellikle sorunsuz ve stabildir. Üst kol bölgesinde; sık kilo alıp vermek, kısa zamanda çok fazla kilo vermek ve yıllar içerisinde maruz kalınan yer çekimi etkisiyle sarkmalar ve deformasyonlar oluşabilir. Aşırı kilo alımında kol kalınlaşması ya da ciddi kilo kayıplarında görülen cilt sarkması kol estetiğinde temel sorunlardandır. Çünkü kolların normalden kalın olması veya sarkmış bir görünüm alması kişide kıyafet seçiminden sosyal ortamlardaki duruşuna kadar huzursuzluk verici derecede olabilir. Bazen de sürtünmeden tahriş olma gibi fiziksel sorunlarda yaşanabilmektedir. Tüm bu rahatsızlıklar brakioplasti adı verilen kol germe estetiği ile ortadan kaldırabilir.

Ameliyat öncesi değerlendirmede kol iç yüzünün derisindeki sarkma oranı, yağ miktarı estetik plastik cerrahi uzmanı tarafından değerlendirilmesi gerekir. Deri kalitesinin iyi olduğu ve sarkıklığın olmadığı durumlarda, yani sadece yağ birikiminin fazla olduğu olgularda liposuction – lazer liposuction yapılabilir. Ancak fazla yağ dokusu ile birlikte deri sarkıklığı var ise liposuction tek başına yetersiz olacaktır. Bu vakalarda ise liposuction’a kol germe estetiği eklenerek başarılı sonuç hedeflenebilir. Yapılacak müdahaleye göre iz ve iyileşme süreçleri hakkında hastaya bilgi verilir.

Kol germe ameliyatı nasıl yapılır ve ne kadar sürer?

Ameliyat genel anestezi veya sedasyon altında yapılır. Kol iç ve arka kısmından sarkık deri ve fazla olan yağ dokusu çıkartılır. Aynı ameliyatta gerekirse kolun diğer bölgelerine liposuction yapılır. Kesi yeri iki tabaka şeklinde dikilir, ameliyat sonunda kol yumuşak bir pansumanla sarılır. Kol germe ameliyatında, cerrahi germe işlemi öncesinde liposuction yapmak da gerekebilir. Liposuction da yapılacaksa işlem biraz daha uzayabilir ama genellikle kol germe işlemi her bir kol için yaklaşık bir buçuk saat sürer.

Ameliyat sonrası süreç

Kol germe ameliyatı sonrası ödem, uygulama yapılan bölge ve uygulama türüne bağlı olarak oluşabilir. Yine uygulanacak bölgeye göre sedasyon ve genel anestezi dahilinde yapılır. Kolun bütününde estetik bir form sağlamak için liposuction uygulaması da yapılabilir.

Kol liposuction

Kol Liposuction sık uygulanan estetik operasyonlar arasındadır. Çoğunlukla diğer bölgelerin estetik operasyonları ile kombine olarak yapılır. Kol diye tanımladığımız bölge dirsek ile omuz arasında kalan vücut bölümüdür. Kolların kalın olması gerçekten de kadın vücudunun olduğundan daha kaba ve erkeksi görünmesine neden olur. Özellikle diğer vücut bölümlerinin inceltilmesinden ve yeniden şekillendirilmesinden sonra kolların kalın olması oldukça rahatsız edici olabilir.

Kol bölgesinin kalınlığı ve yapılacak işlemleri değerlendirirken; omuz ve sırt yağlanmasının durumu, koltukaltı bölgesinin yağlanma durumu, meme yanlarının ve sutyen hattının yağlanması ve dirsek sonrasındaki önkol bölgesinin ve el bileklerinin kalınlığı gibi faktörler de değerlendirilmelidir. Üst kol bölgesinde kalınlık ve belirgin sarkması olan kadınlar, kollarını iki yana açtıklarında sanki ikinci bir kolları varmış gibi bir görüntü ortaya çıkabilmektedir. Bu çeşit problemlerin tedavisinde sıklıkla başvurduğumuz yöntemlerin başında son 25 yılda estetik cerrahiye güveni onaylanmış olan liposuction yöntemi uygulanır.