göğüs-estetiği_edited.jpg

Göğüs (Meme) Silikon

Augmentation mammaplasty olarak da bilinen göğüs büyütme ameliyatı daha dolgun görünümlü göğüslere sahip olmak ya da doğum veya kilo kaybı ardından göğüs boyutunda oluşan küçülmeyi düzeltmek amacı ile meme protezi kullanılarak yapılır. Göğüs büyütme ameliyatı ile göğüslerinizin dolgunluğu artar, genel görüntünüz daha dengeli ve orantılı hale kavuşur.

Göğüs büyütme ameliyatı ciddi biçimde sarkmış göğüsleri düzeltmez. Eğer göğüslerinizin daha dolgun ve dik görünmesini istiyorsanız, göğüs büyütme ameliyatı ile birlikte göğüs dikleştirme ameliyatı da olmanız gerekebilir. Göğüs dikleştirme genellikle göğüs büyütme ameliyatı ile aynı anda yapılabilir ama bazen ayrı bir operasyon olarak yapılması daha uygun olur. Göğüs büyüklüğü ve biçimi son derece önemlidir. Bu nedenle estetik cerrahımız ile iletişim kurarken beklentilerinizin neler olduğunu tam belirtmeniz son derece önemlidir.
 

Bu ameliyat benim için uygun mu?

Göğüs büyütme ameliyatı son derece kişisel bir işlemdir ve bu ameliyatı başka birilerinin isteklerini karşılamak ya da kendinizi kusursuz bir görüntü oturtmak için değil, gerçekten ve sadece kendiniz için yapmanız gerekir. Göğüs büyütme ameliyatı için aşağıdaki koşullara sahip olmanız önerilir;   

 • Eğer fiziksel olarak sağlıklıysanız

 • Gerçekçi beklentilere sahipseniz

 • Göğüsleriniz gelişimini bütünüyle tamamladıysa

 • Göğüslerinizin çok küçük olduğu düşüncesi ile rahatsız oluyorsanız

 • Hamilelik, kilo kaybı ya da yaşlanma sebepleri yüzünden göğüslerinizin hacim ve şeklini kaybetmiş olmasından rahatsızlık duyuyorsanız

 • Göğüsleriniz büyüklük ve biçim bakımından değişikliğe uğradıysa
   

Saline Protezleri

Serum fizyolojik içeren meme protezlerinin (Saline protezleri) içinde steril tuzlu su bulunur. Göğüsün şeklini ve sıkılığını etkileyecek biçimde çeşitli miktarlarda tuzlu su ile doldurulabilirler. Protez kapsülü sızma yapacak olursa saline protez içindeki serum fizyolojik vücut tarafından doğal yollar ile emilecek ve dışarı atılacaktır.
 

Silikon Protezler

Elastik bir jel ile dolu olan silikon protezler, jel dokunulduğunda doğal insan memesi dokusuna benzer bir his verir ve yine aynı biçimde hareket eder. Eğer protez sızma yapacak olursa, jel ya protez kapsülü içinde ya da göğüs protezinin bulunduğu cepte kalır.

Saline protezleri 18 yaş ve üzerindeki kadınlar için, silikon protezler de 22 yaş ve üzerindeki kadınlar için FDA tarafından onaylanmıştır. Eğer rekonstrüksiyon amacı ile kullanılacaksa hem saline hem de silikon protezler daha genç yaştaki kişiler için de önerilmektedir.
 

Sonuçları görmek ne kadar zaman alır?

Göğüs büyütme ameliyatının sonuçları operasyon sonrasında kısa bir sürede görülecektir. Zamanla cerrahi müdahale sonrası şişlikler azalacak ve ameliyat izleri de yok olacaktır. Siz iyileştikçe ve daha dolgun göğüslere kavuşma amacınıza da ulaşmış olarak yeni görüntünüze dair tatmin duygunuz gitgide artacaktır.
 

Göğüs Küçültme

Göğüs küçültme, aşırı büyük olan göğsü küçültmek ve bu sayede ağırlığını azaltarak sarkık meme uçlarını yeniden konumlandırmak için tasarlanmış bir plastik cerrahi işlemidir. Göğüs küçültme ameliyatının sonucunda boyut ve şekil olarak daha orantılı, estetik olarak daha çekici bir göğüs görünümü hedeflenir. Operasyon aşırı yağ, glandüler doku ve cilt çıkartılarak gerçekleştirilir. Göğüs küçültme ameliyatı geçiren kadınların, daha gelişmiş bir özsaygı, yüksek özgüven ve daha iyi bir yaşam kalitesi deneyimleme eğiliminde olduğu gözlemlenmiştir.

Göğüs küçülme ameliyatı geçirmenin bir başka avantajı da fiziksel aktivitenin artmasıdır. Bir şeyi almak için eğilmek veya yeni bir elbise satın almak gibi basit eylemleri çok daha rahat gerçekleştirebilirler.
 

Göğüs küçültme ve emzirme

Birçok kadın göğüs küçültme ameliyatının emzirmeye etkileri ile ilgili endişe duymaktadır. Emzirme fonksiyonunun mümkün olduğunca korunması için göğüs küçültme ameliyatı yaparken çok dikkatli bir yaklaşım sergilenmektedir. Meme küçültme ameliyatı, dünya genelinde en sık kullanılan yöntemlerden biridir. Bu yöntem daha sonraki dönemde emzirecek kadınlar için en iyi sonuçları vermektedir.

Erkekler için meme küçültme ameliyatı

Bazı erkekler kadın memesi benzeri aşırı gelişmiş göğüslerden muzdariptir. Jinekomasti cerrahisi erkek meme boyutunun küçültülmesine ve memenin eski görünümüne kavuşmasına yardımcı olmaktadır. Erkeklerde meme küçültme ameliyatı, göğüs bölgesindeki meme dokusunu ve biriken aşırı yağı çıkarmak için tasarlanmış plastik cerrahi tedavilerden biridir.

Büyük göğüslere sahip olmaktan utanan sağlıklı bir erkek, jinekomasti ameliyatı için uygun bir aday olabilir. Erkek meme küçültme ameliyatı için ideal adaylar, yeni vücut hatlarına yeniden şekillenecek sağlam, elastik bir cilde sahip kişiler olmalıdır. Erkek meme küçültme ameliyatı geçirmeden önce hastaların ideal vücut ağırlıkları altında veya yakınında olmalarını tavsiye etmektedir, zira ağırlık dalgalanmaları ameliyatın sonuçlarını etkileyebilir.

Göğüs Dikleştirme (Mastopeksi)

Kadınlar yaşlandıkça genç ve sıkı olan göğüsler gevşemeye, eğilmeye ve sarkmaya başlar. Çocuk doğurduktan ve emzirdikten sonra, birçok kadın göğüslerinde hacim kaybı, elastikiyet ve göğüste sarkma şeklinde ortaya çıkabilecek deformasyonlardan şikayetçidir. Göğüs sarkmasına neden olan diğer nedenler arasında hormonal değişiklikler, kilo alıp/verme ve cilt elastikiyetindeki değişiklikler de vardır. Göğüs dikleştirme, daha genç bir görünümünün geri kazanılmasına yardımcı olabilecek plastik bir cerrahi işlemidir. Yeniden çekici bir vücut profili için göğsün üzerinde sağlam, dolgun ve daha yüksek bir meme pozisyonuna sahip olmak mümkündür.

Göğüs dikleştirme ayrıca tıbbi olarak mastopeksi olarak da adlandırılır, fazla deriyi gidererek ve fazlalık olan meme ucu ve areola kompleksini yeniden konumlandırmak memeleri yükseltmek ve yeniden şekillendirmek için tasarlanmıştır. Bazı kadınlar sırt, boyun ve omuza neden olan aşırı büyümüş göğüslerden şikayetçidir. Ağır göğüsler ayrıca göğüs altında ve omuzdaki sıkı sütyen kayışları o bölgelerde tahrişe neden olabilir. Meme küçültme ameliyatı, çok büyük göğüslerin ağırlığından kaynaklanan fiziksel rahatsızlığı ve kısıtlamaları gidermek için tasarlanmıştır.
 

Göğüs büyütme ile göğüs dikleştirme

Göğüs büyütme ile göğüs dikleştirme, göğüslerinin doğal dolgunluğunu kaybeden ve sarkan kadınlar için uygun bir seçenek olabilir. Kapsamlı göğüs dikleştirme ameliyatında göğüs büyütme ameliyatının aynı anda gerçekleştirilmesi, göğüslerin üst kısmına dolgunluk ve hacim sağlayabilir ve iplantlar göğüste daha yukarıya yerleştirebilir. İmplantlarla göğüs dikleştirme, genel anestezi altında yapılan ayakta tedavi işlemedir. İmplantlarla göğüs dikleştirme yaklaşık 1 buçuk ila 2 saat sürer.

Göğüs dikleştirme ameliyatı nasıl yapılır?

Mastopeksi ameliyatları için genel anestezi uygulanır. Kesiler sıklıkla areolanın etrafında, memelerin doğal kıvrımının altında ve / veya dikleştirmenin derecesine bağlı olarak kıvrımından areolanın tabanının altına doğru dikey bir çizgi şeklinde yapılır. Estetik cerrahlarımız fazla deriyi alacak ve doğal, genç bir meme görünümü oluşturmak için meme tümseğini yeniden düzenleyecektir.
 

Üç farklı göğüs dikleştirme hizmetimiz bulunmaktadır

 • Donut göğüs dikleştirme

Donut göğüs dikleştirme tekniğinde, areolanın etrafındaki deri çıkarılır ve bu, meme ucu areolasının dikleşmesini sağlar. Ameliyat izi genellikle küçüktür ve areola meme derisinin geri kalanıyla gerilerek küçülmesini sağlanır.

 • Dikey (lolipop) göğüs dikleştirme

Dikey veya lolipop göğüs dikleştirme, ameliyat sırasında uygulanan kesinin şekliyle ilgilidir. Başlangıçta, meme başı ve areola etrafına dairesel bir kesi uygulanır. Daha sonra, meme başı ve areola için başka bir bölgeye açık dairesel kesi uygulanır. Açık dairenin altına, meme altı kıvrımına dikey bir kesi uygulanır. Kesiler yapıldıktan sonra meme başı ve areola yeniden konumlandırılır ve uygulanan dikey kesi dikilir. Son dikişler bir lolipop şeklini verir.

 • Tam göğüs dikleştirme

Mastopeksi veya çapa meme kaldırma tekniği, areolanın etrafında küçük bir iz ve göğsün tabanında ters “T” şeklinde iz bırakır. Belirgin sarkması olan kadınlar, tam mastopeksi için en uygun adaylardır.