yüz-estetiği_edited.jpg

Dudak estetiği


Dudak silikonu

Geçici estetik dolgular veya kalıcı dudak silikonu ile belirgin görünümlü dudaklara sahip olmak oldukça kolaydır. Dudaklar güzellik ve algısının şekillenmesinde oldukça belirgin unsurlardır. Daha dolgun dudaklara; estetik dolgu, yağ dolgusu ve silikon protez uygulamaları ile ulaşmak mümkündür. Kalıcı silikon uygulamasında, dudak silikonu tıpkı meme silikonunda olduğu gibi özel olarak dudak için tasarlanmış bir silikon protez türüdür. Farklı büyüklüklerde dizayn edildiklerinden dolayı her hasta için farklı alternatifleri mevcuttur. Dudak silikonu yerleştirme operasyonu lokal anestezi altında uygulanır. Her iki ağız köşesinde iç tarafta mukoza bölgesinden yapılan yarım santimlik kesilerle silikon alt ve üst dudağa yerleştirilir. Kendiliğinden eriyen dikişlerle mukoza kesileri kapatılır. Kalıcı dudak silikonu uygulaması cerrahi bir müdahaledir ve plastik cerrahlar tarafından gerçekleştirilmelidir.

Dudak dolgusu

Dudak dolgusu; dudaklara hacim kazandırmak ya da dudak yapısını şekillendirmek üzere dudakların iç kısmı ve çevresine dermal dolgu enjekte edilmesi esasına dayanan estetik bir müdahaledir. Bu işlem çeşitli sebeplerden dolayı dudak incelmesi yaşayan ya da dudak yapısını değiştirmek isteyen herkese uzman kişiler tarafından uygulanabilir. Dolgu işlemi esnasında sıklıkla kullanılan dolgu maddesi ise oldukça etkili olan ve cilde hacim kazandıran hyaluronik asittir. Cildi pürüzsüz tutan ve dokuların onarılmasını sağlayan bu dolgu maddesi dudak dokusu ile uyumlu bir yapıda olup aynı zamanda ciltte yer alan hücrelerin suyu tutmasını sağlayan bir yapıya sahiptir. Vücudun yapısında yer alan hyaluronik asit ile uygulanan bu dudak estetiği yöntemi en doğal dudak dolgusu uygulaması olarak öne çıkmaktadır.
 

Dudak dolgusu nasıl yapılır?

Dudaklar genel yapısı itibari ile çok sayıda sinir sonlanmalarının yoğun olduğu bir bölgedir. Bu sebeple dolgu işlemi yapılmadan önce bölgenin lokal olarak uyuşturulması dudak dolgusu işleminin daha konforlu olmasını sağlayacaktır. İyi bir lokal anestezik kullanılması ya da enjeksiyon ile lokal anestezik yapılması aynı zamanda işlemden bir süre önce ağızdan ağrı kesici alınması işlemin daha kolay yapılmasına imkan verir.