burun-estetiği_edited.jpg

Burun Estetiği (Rhinoplasti)

Bir kişinin yüz uyumunu sağlamak ve kendine güvenini arttırmak için burun estetiği veya rinoplasti, en sık yapılan plastik cerrahi ameliyatlarından biridir. Bu işlem sonucunda burnun boyutu, genişliği ve profili değiştirilebilir. Plastik cerrahlar, estetik hedeflerinize ve burnunuzun durumuna göre burun ucunu, burun deliklerinin şeklini ve burun dengesini değiştirebilir. Burun ameliyatı ayrıca doğuştan burun kusurları veya kırılmış bir burun gibi yaralanmaları düzeltmek için tasarlanmış rekonstrüktif bir işlem olarak da uygulanabilir. Birçok hasta, sadece kozmetik nedenlerle değil, aynı zamanda sapmış burun septumun neden olduğu solunum problemlerini etkin bir şekilde tedavi etmek için de ameliyat olabilir.
 

Burun estetiği ameliyatı nasıl yapılır?

Burun estetiği ameliyatı burun deliklerinden yapılan kesilerle gerçekleştirilir. Bu şekilde burun içinde, burun sırtında ve burun ucunda olan şekil bozuklukları düzeltilir. Ameliyatta hastanın sonrasında fazla şişlik ve morarma yaşamaması için, kemik ve kıkırdaklar kırılmadan ve titiz bir işçilikle şekillendirilir. Uygulanan anestezi genel, lokal ya da sedasyon yoluyla olabilir. Ameliyat sonunda burun deliklerine yerleştirilen tampon, burun sırtına koyulan alçı atelle ameliyat sonlandırılır. Burun estetiği ameliyatı genellikle 1-2 saat sürmekte ve hastalar aynı gün içinde evlerine dönebilmektedir.

İyileşme süreci

Uygulanan burun estetiği ameliyatından sonra hastaların herhangi bir sorun yaşamaması halinde, aynı gün içinde ya da bir gün sonra evlerine gidebilirler. Ameliyattan sonra oluşacak şişlik ve morluklar 3-4 gün içerisinde tamamen kaybolur. Bunun daha hızlı iyileşmesi için burun ve göz çevresine 2 gün süreyle belli aralıklarla buz uygulaması yapılmalı ve hastanın yattığı zaman başını yüksekte tutması tavsiye edilmektedir. Ameliyattan sonra ödem ve şişliğin uzun süre geçmemesi durumu daha çok kalın ve yağlı bir cilt yapısına sahip olan hastalarda görülür. Ayrıca ameliyattan sonra birkaç gün boyunca burundan kan gelmesi de normal sayılır.

Ameliyattan sonra hastaların işlerine dönmesi 1 haftalık bir süreci kapsar. Burun estetiği ameliyatı sonrasında iyileşme sürecinde fazla yatak istirahati yapılmasına gerek yoktur. Bu sebeple hastaların kendisini zorlamadan dolaşması ve hareket etmesi kısıtlanmaz. Yapılan ameliyat sonrasında burnun gerçek şeklini görebilmek için en az 6 ay beklenmesi gerekir. Bu sürede burnun darbelerden korunması ve güneş ışığına maruz bırakılmaması gerekir. Bunun yanı sıra burnun planlandığı gibi tam şeklini alması için gözlük kullananalar, bu süreçte lens kullanmalıdır.

Revizyon Rinoplasti

Burnunuzdan bir operasyon geçirmiş olmanıza rağmen burnunuzun şeklinden memnun değilseniz veya sorunlarınızın giderilmediğini düşünüyorsanız, revizyon burun estetiği seçeneğini düşünebilirsiniz. Estetik sonrası yaşanan mağduriyetin en temel sebebi, operasyon öncesi doktor seçiminin yanlış yapılmasından kaynaklanmaktadır. Birçok insan estetik operasyon olurken ilk olarak fiyat konusunu önemseyip kendisini alanında uzman olmayan kişilere teslim eder. Öncelikle olarak burun estetiği olmaya karar vermiş hastalar, mutlaka alanında uzman kişileri araştırmalı ve onlarla görüşme sağlamalıdır. Burun sadece estetik özellik taşıyan bir organ değil, aynı zamanda hayati bir görev olan nefes alıp verme işlevini de yerine getirir. Ayrıca burun hem kendi içerisinde hem de yüz ile belirli açılara sahip yapıda bir organdır. Bu nedenle burun estetiği operasyonlarında doktorun bilgisi ve tecrübesi bir hayli önem taşır.

Revizyon rinoplastilerde gerekli kıkırdak nerelerden alınır?

Revizyon burun ameliyatlarında kıkırdak çatının onarılması, buruna şekil verilebilmesi için kıkırdak dokusu gereklidir. Çoğu hastada burnun yeniden inşası için hastanın burun kıkırdak rezervi tükenmiştir, fakat kulaktan ya da kaburgadan kıkırdak alınarak elde edilir ve çoğu revizyon ameliyatı için bu uygulama yeterlidir. Kaburgadan kıkırdak alınması işlemi genelde hastalarda büyük bir cerrahi işlem olarak algılanıyor olsa da sanılanın aksine çok basit ve kısa bir işlemdir. Genellikle alınması 20-25 dakika sürer ve başarılı bir revizyon ameliyatı için sağlam, dirençli bir malzeme olarak güvenle kullanılabilir.

Revizyon Ameliyatı için ne kadar süre geçmeli?

Revizyon burun estetiğinde burnun iyileşmesi için ortalama 6 ay ila 1 yıl beklenmesi tavsiye edilir. Çünkü burnun yeni şekli ilk aydan itibaren ortaya çıkmaya başlasa bile ödem ve hassasiyetin geçmesi için daha fazla süreye ihtiyaç vardır. Burnun işlevini tam olarak kazanması için ödemin geçmesi gerekir. Bu süre içinde kişiyi rahatsız eden bazı sorunlar kendiliğinden ortadan kalkabilir. Revizyon estetiği ameliyatı için burun derisinin, kemik ve kıkırdak dokusunun iyileşmeye ihtiyacı vardır. Eğer çok ufak müdahalelerle düzeltilebilecek basit sorunlar oluşmuşsa bu süre daha da kısalabilir.

Burun Ucu Estetiği

Burun ucundaki şekil bozukluğunu (asimetri, genişlik, düşüklük, mandala sıkışmış burun gibi) düzeltmek için yapılan işlemdir. Burun ucu estetiğinde burnun yüksekliği, genişliği ve açıları oldukça önemlidir. Burun ucu bölgesinin cildi, burundaki en kalın cilt yapısına sahiptir. Burun sırtında cilt en ince iken burun ucuna geldikçe kalınlaşır ve cilt içi sebase bezlerin sayı ve yoğunluğu artar. Burun ucu estetiği cerrahi müdahaledir ve rinoplasti alanına aittir. Bu işlemde, buruna nispeten daha az müdahale ile yeni bir görünüm verilir. Bu tip nazal cerrahide, nazal redüksiyonun aksine, kemik dokusu çıkarılmaz. Burnun ucunu yeniden şekillendirmek için sadece yumuşak doku ve kıkırdak çıkarılır ve bazı durumlarda kıkırdak greftleri (örneğin, burun septumundan kıkırdak) da kullanılabilir. Bu şekilde, burun ucu birçok yönden değiştirilebilir. Burun ucu estetiği bağlamında hem küçültme hem büyütme hem de burun ucunun kaldırılması veya indirilmesi mümkündür.