bacak-estetiği_edited.jpg

Bacak Estetiği


Bacak germe

Bacak germe ameliyatında uygulanacak olan yöntemler bacaklardaki deformasyon oranıyla doğru orantılı olarak belirlenir. Hafif deformasyonlu bacaklarda liposuction ve lazer yardımlı liposuction ile germe yöntemleri uygulanır. Gerek pantolon gerek etek giyildiğinde bacağın duruşu oldukça önemlidir. Bacaklarda meydana gelen sarkıklıklar, özgüveni de olumsuz etkileyebilir. Yaşlanma, yerçekimi, deri elastikiyetinin kaybı ve deri altı yağ dokularının azalması nedeniyle özellikle iç bacak derisi kasıklardan aşağıya doğru sarkar. Özellikle yaz dönemlerinde tiril tiril elbiselerin, mayo-bikinilerin, açık renk pantolonların içinde bacaklardaki sarkıklıkları saklamak bir hayli zor olabilir. Deformasyon miktarı fazla olan bacaklarda ise cerrahi bacak geme yöntemi uygulanmaktadır. Bacak germe ameliyatında vücuttaki uyum sağlanarak, estetik açıdan düzgün bacaklara kavuşulması amaçlanır.
 

Bacağın diğer bölümleri gerilebilir mi?

Bacak derisindeki sarkma çoğunlukla uyluk derisinde olur. Yaşlanma sürecine bağlı sarkma, bacak içi üst kısmında bacak derisinin en ince olduğu yerde görülür. Kilo kaybına bağlı olarak meydana gelen sarkmalar ise bacağın tümünde görülür. Bacak germe ameliyatları, sadece bacağın iç kısmını değil, tümünü kapsayacak şekilde yapılmaktadır. Bu hastanın yaşına, tipine ve durumuna göre farklılıklar gösterir. İzlerin durumu ve dokunun sarkıklığı da bu konuda etkilidir. İzler genellikle kasıktan başlayıp poponun altındaki kıvrıma ilerleyecek şekilde olur. Ama çok kilo veren ve çok fazla derisi olan kişilerde, izler de kaçınılmazdır.
 

Bacak germe nasıl yapılır?

İç bacakta kasık bölgesinin hemen altında oluşan sarkmalar bir araya toplanıp deri içine gizlenir. Toplanan ve gerilen deri estetik bir görüntü oluşturur. Deride oluşan bollaşma ve sarkma kasıklardan başlayıp daha aşağılara kadar devam edebilir. Böyle büyük sarkmalar toplanıp gizlenemez. Bollaşan derinin bir kısmının alınması gerekir. Bu işlemde bacakta gergin görüntüyü sağlamak amacıyla fazla olan deri kesilir ve çıkarılır. Eğer deri germe işlemi için fazla kalınsa bu işlem liposuction ile birlikte yapılır.
 

Bacak liposuction

Bacaklardaki incelik, kalınlık ve eğrilik gibi sorunlar kişileri oldukça rahatsız ediyor hale gelebilir. Kadınlar uzun, simetrik düzgün ve etkileyici bir bacak arzu ederken, erkekler ise kaslı bacaklar tercih eder. Çocukluk döneminde ki sağlıksız beslenme, uygun sporun yapılmaması ve genetik faktörler bacakta estetik sorunlara yol açabilmektedir. Bacak estetiğinde amaç bacakları estetik, görsel, uyumlu ve çekici hale getirmektir. Bu sebeple fazlalık olan yerlerde doku hacmi azaltılır, eksik olan yerlere eklemeler yapılır. Bacağı şekillendirmek için eksik alanlara eklemelerde öncelikli tercihimiz genelde yağ greftidir. Yağ grefti liposuctionla vücuttan alınan yağ dokusunun özel bir işlemden geçtikten sonra tekrar vücudun eksik alanlarına verilmesi işlemidir. En yaygın bacak estetiği kalın bacak, ince bacak, parantez bacak, asimetrik bacak, çapraz bacak ve dalgalı bacak gibi deformasyonları kapsar. Bacakta yağlanma en çok kalçada, uyluk ve diz içlerinde oluşuyor. Bu tip yağlanma şekilleri bacağı kısa ve kalçayı düşük göstererek estetik olmayan bir görüntüye yol açıyor.

Hepimizin bildiği gibi bacakların estetik ve vücut ölçüleriyle uyumlu olması bacak estetiğinin altın oran kriterleri arasındadır. Kalın bacağın nedenleri arasında kalın kemik yapısı, gelişmiş kaslar veya fazla yağ dokusu gibi faktörler bulunur. Genel olarak fazla yağ dokusuna bağlı kalın bacak sorunları çok daha yaygındır. Bu durumlarda liposuction veya lazerlipo ile ayak bileği ve diz altı kalınlıkları inceltilebilir.